אוג 18

רשלנות רפואית בלידה – עוולה בלידה

לרוב, תהליך הפריון, ההריון והלידה מסתיימים ומתחילים בהתרגשות גדולה עם הולדת ולד בריא לאמא טריה. אולם, למצער, ישנם מקרים בהם קרתה טעות רשלנית מצד הרופא המטפל, הצוות המיילד או בתהליך הפריון (במידה והיה) ולאחר מעשה, נגרם נזק לבריאות היילוד והמיילדת. מקרים אלו מיוחסים כטראגיים ע"י המערכת המשפטית.

רשלנות בלידה נגרמת בעיקר עקב כישלון באבחון נכון של בעיות וסיבוכים במהלך הלידה. לפעמים, חוסר תשומת לב של הצוות המטפל לאותות אזהרה או לתלונות היולדת מובילים למצוקת העובר ולסכנת חיים, גם של היולדת. מאחר וישנן אינספור אפשרויות לרשלנות רפואית במהלך ההריון והלידה לא ניתן להקיף את כולן, אך במאמר זה נערוך סקירה ממצה של ראשי הפרקים ונבין כיצד לנהוג במידה ואתם חשים כי התבצעה רשלנות רפואית במהלך הלידה של ילדכם.

סיבוכים כתוצאה מרשלנות רפואית

ישנם מקרים בהם נעשה שימוש בטכניקת לידה שגויה אשר עלולה לגרום ליילוד וליולדת נזקים קשים, ולהותיר את היילוד עם מומים ואף שיתוק מוחין. אין זה נדיר שתינוק חווה פציעה כלשהי בלידה, ולא כל פציעה יכולה להיכלל תחת ההגדרה של רשלנות רפואית. לדוגמא, מקרים שסבירותם גבוהה שיכללו תחת הגדרה של רשלנות רפואית הם: יילוד של תינוק במשקל גדול (מעל 4.5 ק"ג) בלידה רגילה ולא בניתוח קיסרי, חוסר תשומת לב לסימני מצוקה של העובר בזמן הלידה, לידת ואקום או לידת מלקחיים אשר בוצעו בניגוד להנחיות וגרמו נזק בלתי הפיך לתינוק, השארת שליה או חומר הריוני ברחם האם, טכניקות הפלה שגויות עוד.

מה עלינו לעשות?

רצוי לתעד את כל שאירע קרוב ככל האפשר למועד האירוע על עוד הזיכרון טרי ולפנות לעורך דין המתמחה בתחום רשלנות רפואית בלידה, מהר ככל הניתן. יש לשמור כל תיעוד רפואי הקשור בהריון ולטיפולים המאוחרים הנעשים עקב הרשלנות הרפואית בלידה. לשמור כל קבלה הקשורה להוצאות שהוצאו עקב הרשלנות הרפואית בלידה. בנוסף, מומלץ שלא להתלונן בביה"ח אודות הרשלנות הרפואית שאירעה בלידה, על מנת שבית החולים לא יכין עצמו לקראת תביעה.

לסיכום

למרות פלאי הטכנולוגיה והתקדמות המדע, במהלך הלידה היולדת נתונה תחת חסדיו של הצוות המטפל והכשרותו. אם קיים אצלך חשד שאירע "משהו לא בסדר" בניהול הלידה, וייתכן והתבצעה רשלנות רפואית בלידת ילד/תך, צרי קשר עם משרד עורכי דין המתמחה בתחום על מנת לקבוע האם המקרה שלך מתאים להגדרה המשפטית של רשלנות רפואית על מנת פיצויים בהתאם.