שאלות רשלנות רפואית

מהם התנאים לרשלנות רפואית?

רשלנות רפואית מצריכה קיום של שלושה תנאים: התנהלות רשלנית שאינה מקצועית של הגורם הרפואי, נזק גופני או כספי הנגרם למטופל וכן קשר ישיר בין הרשלנות לנזק.

האם הרשלנות הרפואית קשורה גם לאבחון?

מקרים של אבחון מאוחר או לא מדויק שגרם לנזק, יחד עם אי הפנייה של המטופל לבדיקות מתאימות, עשויים בהחלט להיכנס להגדרה של רשלנות רפואית.

את מי ניתן לתבוע?

כל גורם האמון על שירותים רפואיים ופרא רפואיים: רופאים, אחיות, בתי חולים, קופות חולים, מכוני בדיקה וכן הלאה. ברוב המקרים יתכן שהתביעה תהיה בפועל מול המוסד הרפואי עצמו ולא מול בעל המקצוע.

איך יודעים מה גובה הנזק?

אין כאן נוסחה חד משמעית. אפשר לטעון שצריך להתחשב כאן גובה הנכות שנותרה עקב הרשלנות, בהוצאות הכספיות על הטיפולים לעבר ולעתיד, התרופות, הניתוחים עזרה לה נדרש התובע עקב הפגיעה וכדומה. לסכום נהוג להוסיף את ממדי הפגיעה ביכולת ההשתכרות של האדם, בהנחה שהייתה פגיעה שכזו.

מה משך הזמן הצפוי למשפט?

לכל מקרה יש פרק הזמן שלו תלוי במורכבות התיק. אבל בדרך כלל מדובר בפרק זמן ארוך של מספר חודשים או אפילו שנים. הסיבה היא שהמדובר בהליך ארוך הדורש הגשת חוות דעת הליכים מקדימים והגשת תחשיבי לגובה נזק. לכך יש להוסיף את העומס על בתי המשפט והמועדים לדיון הנדרשים כחלק מניהול ההליך.

האם כדאי להיעזר בעורך דין?

בוודאי. המדובר בהליך מורכב הדורש ידע ומיומנות בהליך המשפטי. הנתונים מראים שעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית מגדיל את סיכויי ההצלחה וגם יכול לקצר ולפשט תהליכים.

האם ישנה התיישנות לתביעות רשלנות רפואית?

ברמה הכללית תקופת ההתיישנות היא שבע שנים, אבל יש מקרים חריגים: למשל, באיתור מאוחר של הנזק הנגרם אפשר להגיש את התביעה מרגע איתור הנזק ועד עשר שנים מיום קרות האירוע שגרם לנזק.

 

שאלות נפוצות

שאלות תאונות דרכים

מי יכול להעניק פיצוי בגין תאונות דרכים?

הגורם המעניק את הפיצוי משתנה בהתאם לנסיבות התאונה. במהלך ישיבה ברכב תובעים את החברה המבטחת בביטוח חובה, בעוד פגיעה כהולך רגל מצריכה תביעת הגורם המבטא את הפוגע. במקרים שלא יודעים את זהות הנהג הפוגע – בעיקר תאונות פגע וברח – ניתן לקבל פיצויים מ"קרנית".

האם תאונת דרכים יכולה להיות תאונת עבודה?

כן, אך רק כאשר היא מתרחשת במהלך יום העבודה או בדרך הישירה מהבית למקום העבודה או בחזרה מיום עבודה, ללא סטיות ממנה אלא במקרים שנקבע בחוק ובפסיקה. במקרה הזה ניתן לתבוע גורמים נוספים, לרבות המעסיק.

כיצד נקבע גובה הפיצוי?

הפיצוי האפשרי מחושב בהתאם לפרמטרים שונים דוגמת יכולת ההשתכרות של האדם טרם הפגיעה, השפעתה על ההשתכרות העתידיות, חומרת הפגיעה (גובה הנכות), ההוצאות הרפואיות שהיא גרמה להם, גיל הנפגע ועוד.

באילו סכומים מדובר בפועל?

לא ניתן לקבוע סכום מינימום מאחר וכל מקרה נבחן לגופו בהתאם לנזק והנכות שנגרמה. במקרה של נזק קשה כאשר המדובר באדם צעיר בהרבה מקרים הפיצויים יהיה גובה של מאות אלפי שקלים.

האם כדאי לפנות לעורך דין?

ברוב המקרים כן, בעיקר כאשר ממדי הפגיעה גבוהים ו/או נסיבות המקרה אינן ברורות. חשוב לוודא שאותו עורך דין תאונות דרכים בקיא בצורה המלאה ביותר בתחום של דיני נזיקין ולעיתים גם דיני תעבורה.

מתי מומלץ לפנות לעורך דין?

מוקדם ככל האפשר, מכיוון שעורך הדין יכול לסייע גם בארגון האסטרטגיה הראשונית, באיסוף המסמכים הרפואיים הרלוונטיים וקידום ההליך. כמו כן צריך לקחת בחשבון שהתהליך עלול להיות ממושך מאחר ובמקרה של פגיעה כדוגמת שבר או ניתוח יש להמתין כשנה על מנת לקבוע את גובה הנכות שנותרה כתוצאה מהפגיעה.