בלוג

האם אבחון מאוחר של סרטן הוא רשלנות רפואית? מה אפשר לעשות במידה וכן?

 

אבחון מוקדם ונכון של מחלות קשות, ובייחוד מחלת הסרטן, יכול להציל חיים. אולם, לצערנו יש לא מעט מקרים של אבחון מאוחר, שהוביל לנזק רב מאד ובמקרים מסוימים אף למותו של המטופל בטרם עת. במקרים של אבחון מאוחר של סרטן ייתכן ומדובר ברשלנות רפואית, המצדיקה הגשת תביעה לבית משפט, בעזרתו של  עורך דין רשלנות רפואית כמו  עו"ד ד.קורץ.

רשלנות רפואית – כן או לא?

אבחון נכון ובסמוך להתפרצות של מחלת הסרטן הוא קריטי ומהותי במיוחד, בכל הקשור לסיכויי החלמתו של הסובל מכך. אבחון מוקדם יכול להציל חיים בזכות הטיפולים המוצעים כיום. עולם הרפואה מתפתח מאד ומציע חידושים רבים וטיפולים מצילי חיים לחולי סרטן. אולם רק זיהוי של המחלה ואבחון נכון, בשלב הראשוני של המחלה יכול לאפשר את סיכויי החלמתו של החולה. לצערנו, תביעות רשלנות רפואית בשל אבחון מאוחר של סרטן הן נפוצות מאד כיום ובכל שנה מוגשות לבית המשפט תביעות רבות כאלו. תביעות רשלנות רפאית העוסקות באיחור גילוי מחלת סרטן הנם תביעות מורכבות המצריכות הוכחת קשר הדוק בין האבחון המאוחר להתדרדרות במצבו של החולה ולעיתים לצערנו אף מותו, מה שעשוי לעיתים להיות לא פשוט.

בימים אלו מנהל משרדנו תביעת רשלנות רפואית נגד קופת חולים כללית המתבררת בבית המשפט המחוזי בתל אביב. עניינה של התביעה עוסק באיחור ניכר של סרטן אשר אי גילוייה המוקדם בסמוך להופעת התלונות  הוביל להתדרדרות קשה של התובע, אשר למרבה הצער ניזקק כיום לטיפולים רפואאים רבים וקשים. חשוב להדגיש, כי בחוות הדעת הרפואית שצרופה לכתב התביעה נכתב מפורשות כי ככול שהייתה המחלה הסרטנית מאובחנת בסמוך להופעת התלונות היו סיכויי החלמתו של התובע בסוג  הגידול בו חלה, גבוהים בהרבה, עד כדי החלמה מלאה.

אבחון מאוחר של סרטן

ישנן כיום לא מעט בדיקות שאותן ניתן לבצע, שיכולות להעיד על קיומה של מחלה ממארת. במקרה, למשל, של סרטן הערמונית, ערכים חריגים מאד של PSA , יכולים להעיד על קיומה של מחלה ממארת. התעלמות מתוצאות הבדיקה ומערכים חריגים אלה יכולה להוביל להחמרת המצב ואף להתפשטות המחלה למקום נוספים (גרורות). במקרה של התפשטות המחלה, דרגת המחלה תהא חמורה יותר ותשפיע על אופן הטיפול לו יזדקק המטופל אשר ידרוש טיפולים לא פשוטים ומורכבים יותר עמם יידרש המטופל להתמודד בשל רשלנות הצוות הרפואי באבחון מוקדם של מחלתו ואי ביצועם של בדיקות בשלבים המוקדמים מיד עם הופעת התלונות. במקרים בהם ברור כי קיים איחור באיבחון, ועל פי התיעוד הרפואי נראה כי הצוות הרפואי אליו פנה המטופל לא התייחס לתלונות בשלב המוקדם או לא ביצע בדיקות סקר כפי שנדרש היה לבצע בהתאם לגילו ומינו של המטופל, נמליץ לנות לעורך דין העל מנת לבחון את התיעוד הרפואי בשאלה של רשלנות בטיפול הרפואי לצורך קבלת פיצוי כספי הולם. פיצוי זה אמנם לא יכול לרפא את התובע אולם הוא יאפשר לו להתמודד עם הקשיים הצפויים במהלך הטיפול הרפואי לצורך המשך חייו ובאופן עקיף יהא בכך גם להביא את המערכת הרפואית להפיק לקחים לצורך מתן מענה רפואי יותר בעתיד.

רשלנות רפואית בגילוי מאוחר של סרטן יכולה לבוא לידי ביטוי גם באי שליחה של מטופל לביצוע בדיקה מסוימת. בדיקת דם סמוי בצואה כדוגמא, הנה בדיקה שחובה לבצע מעל לגיל 50. קופות החולים מחויבות כיום לשלוח את מטופליהם לבצע את הבדיקה. המדובר בבדיקה שפוטה המבוצעת באמצעות ערכה, אותה מקבלים המטופלים ישירות לביתם. רופאים שאינם ממליצים למטופליהם לבצע  את הבדיקה ואינם מביאים לידיעתם את חשיבות ביצוע הבדיקה עלולים להיתבע ברשלנות מקצועית. בדיקה פשוטה זו, הנה בדיקה מהירה שעלותה זניחה אך היא חשובה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן המעי ויש בה כדי להציל חיים. במקרה כזה יש להגיש תביעה לבית המשפט כדי לתבוע את הרופא המטפל.

סוגים נוספים של אבחון רשלני

רשלנות רפואית הקשורה לאבחון מאוחר של סרטן יכולה לבוא לידי ביטוי גם בצורות שונות, כפי שאנו נתקלים בכך לא מעט בתביעות המוגשות על ידי משרדנו – משרד עו"ד ד. קורץ ושות'. חוסר התייחסות לתלונות של המטופל וגם אי ביצוע מעקב אחר מצבו הם ללא ספק רשלנות מצד הצוות הרפואי.

אז מה עושים? פונים אל המומחים בתחום הרשלנות הרפואית

אצלנו, במשרד עו"ד ד.קורץ ושות', תמצאו צוות מקצועי ומיומן של עורכי דין שישמח לעמוד לרשותכם ולייצג אתכם במקרים של רשלנות רפואית. בין אם בשל אבחון מאוחר של סרטן או מכל סיבה אחרת שהיא, חשוב שתדעו שיש כתובת מקצועית ומנוסה, שיכולה לעזור לכם. לפרטים נוספים, פנו אלינו לטלפון 03-9234503.