בלוג

תאונת דרכים היא אירוע שיכול להיות לא נעים, אבל יכול להיות גם נורא. בכל מקרה, המצב הרגשי שלנו, גם אחרי תאונת דרכים קטנה לכאורה, הוא כזה שלא מאפשר לנו לפעול בצורה רציונלית, לפעול במיטבנו, על אף שזהו בדיוק הרגע שבו עלינו לקבל מספר החלטות חשובות כמו בחירת עורך דין תאונות דרכים שייצג אותנו, או התנהלות מול חברת הביטוח על מנת לקבל את הפיצוי המגיע לנו, אם מגיע. בדיוק מהסיבה הזאת, לאחר שעוברים תאונת דרכים, חשוב לקחת את הזמן כדי להירגע ולחזור לעצמנו, לפני שמתחילים לקבל החלטות חשובות. לחליפין, אם אתם זקוקים לבצע פעולה מסוימת באופן מיידי, כדאי לערב בני משפחה או חברים שיכולים לסייע, ושיש להם את הפנאי הרגשי לעשות את הדברים בצורה נכונה ואפקטיבית.

איך לבחור עורך דין תאונות דרכים?

 

סביר להניח שאין לכם את הידע והיכולת המקצועית לבחון עורכי דין שונים, ולקבל החלטה מסודרת על סמך תשתית עובדתית שאתם בונים לעצמכם. כך למשל, אתם לא ממש יודעים כיצד נבנה תיק תביעה סביב תאונת דרכים, מהו התהליך של בניית התיק, מהם הפרמטרים החשובים בבניית התיק, כיצד נכון לבנות קו הגנה או קו תביעה בתיק וכן הלאה. בהתאם לכך, ייתכן שאין לכם גם את היכולת לבחון נכון את יכולותיו המקצועיות של עורך הדין בצורה אפקטיבית שתסייע לכם לקבל החלטה.

חשיבות ליווי משפטי

מה הוא גובה הפיצוי?

נקודות סיכום לבחירה

 

עורך דין תאונות דרכים

1. כמה תשלמו?

המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל קבעה כי על פי סעיף 16 לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, יש שכר טרחה מקסימלי אותו רשאי עורך הדין לגבות בגין הנזק שנגרם בתאונת הדרכים. אם התיק נסגר בפשרה ללא הגשת תביעה לבית המשפט, שכר הטרחה לא יעלה על 8% מהסכום עליו סוכם לשלם לנפגע. במידה והתיק נסגר בפשרה לאחר שהתביעה כן הוגשה לבית המשפט, שכר הטרחה לא יעלה על 11% מהסכום הסופי. אם הוגשה תביעה לבית המשפט ובנוסף נקבע פסק דין, השכר לא יעלה על 13% מהסכום הסופי שנקבע לתשלום לתובע. יש לציין כי יש אפשרות שייקבע בין הלקוח ועורך הדין הסכם לפני תחילת העבודה, שאינו תלוי בתוצאות התביעה עצמה.

2. חשיבות ליווי משפטי

תוצאותיה של תאונה דרכים עלולות ללוות נפגעים במשך שנים רבות, ולעיתים אף לכל החיים. לכן, חשוב לבחור במשרד עורכי דין בעל ידע וניסיון מתאימים שמשרה תחושת ביטחון ואמון בכך שהטיפול יהיה מעולה, אישי ומעמיק, מרגע ההיכרות ועד לסיום המוצלח של התיק. אם היתה לכם את החוויה המצערת של להיפצע בתאונות דרכים, כדאי שתפנו לעורך דין המתמחה במקרים כאלה. עורך דין יכול לעזור לכם לטפל בכל העניינים הקשורים לתאונה שלך, כולל כל אבדן ופגיעה. עורך הדין יכול גם לעזור לכם עם הניירת שמצטברת בנושא ועם בעיות במשרד התחבורה.

לצערנו תאונות דרכים מתרחשות כל יום בכל הארץ. ברוב הגדול של התאונות בהן יש פציעות מעורב רכב ממונע. הרבה מהתאונות גורמות נזק מינורי ולפעמים אפשר אפילו לפתור את הבעיה מול חברת הביטוח ללא עורך דין. אך אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים שגרמה לפציעה פיזית, לנזק רציני או אפילו למוות, תהיו חייבים עזרה של עורך דין תאונות דרכים. אם תפנו לאנשי מקצוע, הם יעזרו לכם להשיג את הפיצוי הכספי שמגיע לכם בגין האבדן שסבלתם ממנו בעקבות תאונת הדרכים, למשל תיקון המכונית, אבדן הכנסות והוצאות רפואיות. עורך דין יוכל לעזור לכם בעזרת הידע שלו ויוריד מכם את הלחץ והדאגה, וגם יוכל לוודא שתקבלו את הפיצוי הכספי המגיע לכם.

איש מקצוע מתאים יכול לעזור לכם להתמודד עם חברות הביטוח הגדולות ועורכי הדין שלהם. עורך הדין שלכם כבר יכיר את החוק ואת התהליכים ויוכל לעזור לכם. בגלל שלעורכי הדין של חברות הביטוח יש את הידע כיצד להוריד את סכום הביטוח ואפילו לסרב לשלם פיצוי בכלל, כדאי לשכור עורך דין במקרים שבהם סבלתם פציעה חמורה, יש לכם עלויות רפואיות גבוהות או שסבלתם מאבדן גבוה בשכר העבודה שלכם בעקבות הפציעות שנגרמו לכם בגלל התאונה.

באופן כללי, ניתן למדוד את הפציעה שלך על ידי הקריטריונים הבאים:

-סוג הפציעה או הפציעות מהן סבלת

-אורך הזמן שלקח לכם להחלים מהפציעות האלה

-העלויות הרפואיות שצברת. עלויות אלה יכולות לכלול גם עלויות של טיפולים עתידיים

 

עורך דין תאונות דרכים

3. איך מחשבים את גובה הפיצוי בעת תאונת דרכים?

ישנם קריטריונים קבועים על פיהם מחשבים את גובה הפיצוי:

-הגיל של הנפגע בזמן תאונת הדרכים

-הדרגה של הפציעה

-השכר וההפסדים העתידיים של הנפגע

-הוצאות רפואיות

-עזרה צד ג'

-כאב וסבל

בטח ראיתם פרסומות בטלוויזיה שאומרות לכם להתקשר לעורך דין אם נפצעתם בתאונה כזו ולא לחכות כדי לא לאבד את הזכות שלכם לתבוע. בפרסומות בדרך כלל לא מספרים לכם מתי כדאי לכם לתבוע ומתי כדאי לכם להתקשר לעורך דין. הפשטות תלויה בכמה בקלות ניתן להוכיח נזק וכמה בקלות ניתן להוכיח אשמה. למשל, אם ברור שהנהג האחר אשם והוא מודה בכך. הפשטות תלויה גם בכמה הפציעות פשוטות וכמה ההוצאות הרפואיות נמוכות. ככל שהפציעה יותר מורכבת וההוצאות יותר גבוהות יש יותר צורך בעורך דין תאונות דרכים. עוד קריטריון הוא אם קיים חשד הדורש חקירה, למשל פציעות קיימות, תקרית מסובכת בזמן התאונה, בעיות בכיסוי הביטוחי או שאלות לגבי ההתיישנות. קשה להיות בטוחים לגבי כל הדברים האלה מההתחלה, ויכול להיות שתצטרכו את עזרתו של עורך דין רק כדי לגלות את הדברים האלה. לכן יש מקרים רבים בהם נפגעים בתאונת דרכים מתחילים לטפל בתביעה בעצמם ורק אחר כך שמים לב שהם זקוקים לעזרתו של עורך דין, וזו טעות גדולה.

 

היעזרו בהמלצות וחוות דעת מקצועיות, אך בחנו את הדברים גם בעצמכם:

אם כך, מהי הדרך הנכונה בבחירה, בצורה שתעניק לכם סיכוי גדול יותר מהטלת מטבע? ובכן, תהליך הבחירה צריך להישען על המלצות וחוות דעת מקצועיות מחד ועל שיחה אישית מקצועית שלכם עם עורך הדין מאידך. ברגעים קשים, כאשר אתם אובדי עצות, חברים ובני משפחה יכולים לסייע לכם מאוד, והדרך הטובה ביותר שבה יוכלו לסייע לכם היא באמצעות המלצות על עורכי דין מקצועיים, שיוכלו לסייע לכם לקום על הרגליים ולנהל את הדברים בצורה אפקטיבית. יחד עם זאת, חשוב שלא תישענו אך ורק על המלצה בודדת, וחשוב שגם תבחנו את הדברים בעצמכם, במיוחד אם מדובר בתיק שעשוי להימשך זמן רב ולהיות כרוך במאבק משפטי משמעותי. בהיבט זה, כדאי לקרוא קצת חומרים על התחום של ייצוג משפטי במקרה של תאונות עבודה, לכתוב לעצמכם שאלות בנושאים שמעניינים או מטרידים אתכם, להיפגש עם עורך הדין ולהציף את כל השאלות שמטרידות אתכם. בפגישה זו אתם רוצים לבחון את האופן בו עונה עורך הדין על השאלות, האם הוא עונה בצורה מקיפה וברורה והאם הוא עונה על השאלות ביוזמתו. ניסיון להסתיר מידע או להרגיע אתכם ב"הכל יהיה בסדר" מבלי להסביר כיצד, הם סימנים שאמורים להדליק אצלכם נורה אדומה.

4. מדוע באמת כדאי לשכור איש מקצוע משפטי?

 

כמעט תמיד תקבל יותר כסף בעזרת עורך דין טוב. כאשר חברת הביטוח נותנת לך הצעה, איך תדע אם ההצעה הוגנת? האם אתה יודע כיצד לחשב כמה הפציעה הספציפית הזאת שווה? עורך דין יוכל לעזור לך לקבל יותר כסף

-עורך דין יודע לנהל משא ומתן מוצלח. חשוב לדעת כיצד לבצע משא ומתן עם חברת ביטוח. עורכי דין יודעים איזה ראיות להביא ואלו טיעונים להביא כדי לעזור לכם

-לייצג את עצמך בבית משפט זה תמיד רעיון גרוע. זה אף פעם לא מסתדר כמו שצריך. עורך דין יודע כיצד לנהל את כל המורכבויות בבית המשפט. הוא ידאג לעדים המומחים ולכל הפרטים החשובים האחרים

עורך הדין יודע את החוק. עורך הדין יודע בדיוק כיצד החוק פועל ואיך כדאי לפעול בבית המשפט במקרה הספציפי שלכם

לעורכי דין תאונות דרכים יש ניסיון עם תיקים כמו שלכם והם יכולים לומר לכם כבר בהתחלה אם כדאי לתבוע. אם אין לכם סיכוי לנצח בתביעה, עורך הדין ייעץ לכם לא לבזבז זמן ולהימנע מהוצאות מיותרות

עורך הדין יודע מתי להתמקח ומתי להפסיק. זה דורש ניסיון רב להתמודד עם משא ומתן במקרים של תאונות דרכים

-ביורוקרטיה. הליכים משפטיים מסובכים, מונחים רפואיים מבלבלים, והרבה הרבה ניירת. עורך דין יכול לעזור לכם ולתווך ביניכם לבין הביורוקרטיה ולעזור לכם לסיים עם התביעה ולחזור לחיים הרגילים שלכם

-אובייקטיביות. כעס, כאב, תסכול ופחד עלולים להשפיע על היכולת שלך לראות נכון את העובדות. עורך דין יכול לעזור לך להיות יותר אובייקטיבי בנושא התביעה השלך ולעזור לך לא לעשות החלטות פזיזות. למשל, אולי תתפתה לסיים את כל העניין כמה שיותר מהר, אך עורך הדין שלך ידאג לכך שתקבל כמה שיותר כסף

 

דורית קורץ מלווה זה שנים רבות אין ספור נפגעי תאונות דרכים מכל הסוגים ובכל דרגות החומרה, כולל נפגעי תאונות דרכים קטלניות, נפגעים במצב קשה, נפגעי ראש, נפגעי גפיים, קטועי איברים ואף משותקים. כפי שאתם יכולים לראות, עורך דין תאונות דרכים יכול להיות חשוב מאוד עבור התביעה שלכם. אם נפצעתם באשמת מישהו אחר, אתם צריכים לשקול לפנות לעורך דין כמה שיותר מהר לאחר התאונה. חשוב לדבר עם איש מקצוע כזה, המבין בנושא תאונות דרכים ותביעות.