בלוג

המדריך המלא: מה עושים אחרי תאונת דרכים

 

האירועים המלחיצים ביותר הם אלה שמתרחשים ללא אזהרה או התראה מוקדמות. ככה פתאום זה קורה ומטלטל לנו את החיים. אחת הדוגמאות הנפוצות ביותר לאירועים שכאלה היא תאונות דרכים: רגע אחד אנחנו נוהגים בכביש, כפי שאנחנו עושים מדי יום או מדי כמה ימים, אנחנו חושבים על היום שעברנו או על התוכניות שלנו להמשך היום, על המשפחה, החברים או העבודה – ובום. התנגשות. תאונת דרכים.

תאונת דרכים עלולה לגרום לפגיעות קשות

תאונת דרכים עלולה לגרום לפגיעות קשות בגוף ובנפש או לחילופין להסתיים ללא כל פגיעה מלבד ברכוש (המכונית). אבל בין כה וכה, מדובר בהתרחשות לא פשוטה לעיכול ולהתמודדות, שכן היא משליכה אותנו מהיומיום שלנו למקום לא מוכר, בו אנחנו לא יודעים בדיוק איך להתקדם, מה הקודים, מה נכון ומה לא.

כדי להקל עליכם ברגעים שאחרי התאונה הכנו עבורכם מדריך מלא לשורת הדברים שחשוב לעשות לפי הסדר, כדי להתמודד בצורה המוצלחת ביותר עם אירוע הביש אליו נקלענו שלא בטובתנו. לא צריך לחשוב יותר מדי – הכל נמצא כאן ברשימה.

חשוב להבין שבמקרים רבים, אנשים שנקלעו לתאונות דרכים בטוחים כי יצאו ללא פגע בגוף או ברכוש ולכן לא טורחים לבצע ולו את הפעולות הבסיסיות ביותר ברשימה הזו. התוצאה עלולה להיות עבורם שהנתיב המשפטי ייחסם עבורם בהמשך, או שהאפשרויות או הסיכויים יצטמצמו משמעותית.

 

מה עושים אחרי תאונת דרכים

 

להחליף פרטים – הדבר הראשון שאנחנו צריכים לעשות הוא לאסוף את כל המידע שאנחנו יכולים לאסוף על התאונה. זה נשמע מסובך, אבל אין זה כך:

  • לרשום את כל פרטי הנהג: שם, כתובת, טלפון
  • לרשום את כל פרטי הרכב: מספר, מודל
  • לרשום את כל פרטי הביטוח: להעתיק את פרטי פוליסת הרכב

דרך יעילה לאסוף את כל הפרטים האלה היא לצלם את כל המסמכים ואת פרטי המכונית בטלפון הנייד – ככה טקס החלפת הפרטים יסתיים מהר יותר ולא יהיו טעויות בהעתקה שנובעות מכתב לא ברור או מכך שכתבתם את כל הפרטים תחת לחץ.

חשוב: הפרטים האלה הם הבסיס לכל תביעה שלא תבוא – בין אם אתם תהיו התובעים או הנתבעים. ללא המידע הזה יהיה קשה יותר להוביל לתוצאה האופטימלית.

לתעד, לתעד, לתעד – כמו בכל תיק משפטי אחר, כל שיהיו בידיכם יותר ראיות שיחזקו את הטענה שלכם, כך התיק יהיה חזק יותר. תיק חזק אין משמעותו בהכרח שהולכים עד הסוף לבית המשפט, שכן הוא יכול פשוט להציב אתכם בעמדה טובה יותר במשא ומתן מול חברת הביטוח, כך שתוכלו להוציא ממנה הרבה יותר כסף.

אז מה צריך לצעד? הנה פרטים שיכולים לעשות עבורכם את העבודה קלה יותר בהמשך:

  • לצלם עם הטלפון הנייד: את זירת התאונה והנזק שנגרם למכוניות
  • לאסוף עדויות מעדים ולרשום את פרטיהם
  • דו"ח פינוי ממד"א
  • דו"ח שמאי

חשוב במיוחד לא לעשות אף טיפול לרכב ללא קבלה! לא תוכלו להוכיח שהרכב נפגע או שהפגיעה דרשה מכם להוציא כסף על תיקונים.

 

מה עושים לאחר תאונת דרכים

 

ליצור מיד קשר עם עורך דין תאונות דרכים – העבודה של עורך דין בטיפול תיק תאונת דרכים מתחילה מיד לאחר התאונה. הלבנה הראשונה בחומה שהיא הקו המשפטי מונחת ברגעים אלה, ואם תתחיל החשיבה המשפטית לאחר מתן העדויות לשוטרים ולאחר הטיפול הרפואי – תהיו בעמדה נחותה יותר מכפי שהייתם יכולים להיות אם הייתם מקבלים מעורך הדין שלכם תדרוך מדויק לגבי הדגשים החשובים בשיחות מול המשטרה והרופאים.

בעצם, הדרך בה התאונה מוצגת מול הגורמים הרלוונטיים מנתבת את המהלכים המשפטיים העתידיים, כך שכל השמטה של פרטים חשובים, תיאור מעומעם או חלילה לא מדויק עלול לפגוע בתיק. לא חייב להיות כאן זדון או אפילו כוונת מכוון, מספיק לטעות בגלל הלחץ או בתום לב, והסיכויים לפיצויים מצטמצמים, או שסכום הפיצויים המגיעים על פי חוק יקטן.

לפנות לגורמים הרפואיים המומלצים על ידי עורך דין תאונות דרכים – כדי לבסס את התיק בצורה הטובה ביותר נדרשות חוות דעות של גורמים רפואיים. על חוות הדעת האלה להיות מקצועיות ומדויקות וכמובן לתמוך בטענותיכם. לשם כך חשוב לפנות אך ורק לגורמים הרפואיים המומלצים על ידי עורך דין תאונות דרכים שאסף לאורך עבודתו המקצועית קשרים משמעותיים עם רופאים מסוימים.

סיבה נוספת לפעול בהתאם להמלצות עורך הדין היא שזו דרך מצוינת לצמצם את ההתמודדות עם הבירוקרטיה. תאונת דרכים מעצם טבעה היא אירוע לא פשוט לעיכול ולהתמודדות, על אחת כמה וכמה אם ישנן פגיעות בגוף,

פנייה דרך עורך הדין לרשויות הרלוונטיות – במקום להתמודד לבד מול הרשויות ולהסתכן בטעויות שיגרמו נזק לתיק ויצריכו משאבים נפשיים לא מעטים, עדיף לתת לעורך דין תאונות דרכים לייצג אתכם מולן:

-משטרת ישראל

-המוסד לביטוח לאומי

-חברת הביטוח

-בית המשפט

 

עורכי דין רשלנות רפואית ותאונות דרכים מורגלים ברזי התהליך ועברו אותו עשרות פעמים, והרקורד המוכח הזה מאפשר להם לייצג את לקוחותיהם בצורה הטובה ביותר ובעלת הסיכויים הגבוהים ביותר למקסם את הפיצויים המגיעים בחוק, בהתאם כמובן לנסיבות התאונה.

לא לשתף פעולה עם חוקרי חברת הביטוח – לחברת הביטוח אותה תתבעו יש אינטרס ברור לפגוע בתיק שלכם. חלקן שולחות לנפגעים חוקרים מטעמה מתוך מטרה להוציא מהם כמה שיותר מידע בו יוכלו להשתמש בהמשך במשא ומתן או בבית המשפט.

במקרים מסוימים החוקרים אף מתחזים לעובדי ביטוח לאומי ששואלים שאלות מתוך דאגה כנה לנפגעים, אולם בפועל פועלים בצורה ישירה נגד האינטרסים שלהם. לכן מומלץ באופן גורף לא לשתף פעולה עם חוקרים מכל סוג, ולהפנות את כולם לעורך הדין שלכם, שהתפקיד שלו הוא לייצג את האינטרסים המשפטיים שלכם בצורה הטובה ביותר.

בסופו של דבר, אם תמלאו אחר 6 הנקודות האלה לאחר תאונה, התהליך כולו יהיה קל יותר עבורכם והסיכוי שהתוצאה הסופית תהיה מוצלחת רק יגדל. בהצלחה!