בלוג

המחלות בהן יש לזכות את המבוטח בקצבת נכות

 

כחלק מתקנות המוסד לביטוח לאומי נקבעו מחלות אשר יש בהם לזכות את המבוטח בקצבת נכות בהתאם למצבו הרפואי והתפקודי. בין מחלות אלו מוכרת לקצבה מחלת הסוכרת (סוכרת נעורים וסוכרת מבוגרים) וכן מחלות הפוגעות במערכת החיסונית הפוגעות ביכולת התפקודית של המבוטח. שיעור הקצבה במסגרת תביעות אלו הנו פונקציה של חומרת המחלה, ההפרעה התפקודית הקיימת למבוטח והפגיעה ביכולת השתכרותו אשר אירעה לו עקב המחלה.

 

קצבת נכות

קצבת נכות – מחלות במסגרת הזכאות

1. מחלת הסוכרת

מחלת הסוכרת יכולה להיות מחלה הרסנית הפוגעת  באיברים חיוניים.  אחוזי הנכות של מחלת הסוכרת נכללים בתקנות המוסד לביטוח לאומי תחת " גמלת נכות כללית" ומתייחסים לשני סוגים האחת סוכרת נעורים והשנייה סוכרת של מבוגרים.

קבעת הגמלה נקבעת על פי סוג הסוכרת, גילו של האזרח וכמובן ועל פי יכולת השתכרותו של האזרח עקב מחלתו. במקרה של סוכרת נעורים תשולם הקצבה להורים:

א. סוכרת נעורים

מופיעה לפני גיל 30. קצבת הנכות משולמת במקרה של קטין להוריו. הילד החולה מוכר כבעל לקות מיוחדת, וקביעת אחוזי נכות היא בהתאם למצבו הספציפי של כל חולה.

מימוש זכויות רפואיות מהסוג הזה צריך להיעשות בהקדם, על מנת שההורים יקבלו תמיכה לאורך זמן רב יותר, ולכן כדאי לפנות אל המוסד לביטוח לאומי בהקדם.

הגמלה המשולמת להורים יכולה לעזור בהיעדר אמצעים כלכליים לסייע רבות למנוע החמרה במצב באופן בלתי הפיך. קצבת נכות יש בה לעזור בשמירה על איכות חייו של  הילד ולכן ראוי לפנות בהקדם למוסד לביטוח לאומי לצורך ברור זכויות ילדכם.

 ב. סוכרת אצל מבוגרים

סוכרת מבוגרים הנה מחלה נפוצה המופיעה בגיל המבוגר ודורשת מעקב וטיפול רפואי לצורך איזון החולה ומניעת סיבוכי המחלה שיכולים להיות במקרים מסוימים קשים ולהוביל לנכות כגון פגיעה בראיה, כליות, לב, מוח ופגיעה בכלי דם קטנים ופגיעה בגפיים .

במקרה של אבחון מחלת סוכרת חשוב לפנות למוסד לביטוח לאומי לצורך קביעת הזכאות לקצבת נכות. הקצבה משתנה בין אדם לאדם והיא מחושבת על פי שיעור הנכות שנקבעה . בהתאם לחומרת המחלה וסיבוכיה הקיימים ועד כמה פגעו ביכולת השתכרותו יהא זכאי האזרח לקבלת גמלת נכות כללית.

במידה והחולה מוכיח שעקב המחלה הוא אינו יכול לעבוד או שהכנסתו נפגעה בצורה משמעותית יהא זכאי לקצבה.

לצורך מיקסום הגמלה חשוב כי הפנייה למוסד לביטוח לאומי תכלול את כל רשימת הסיבוכים, במטרה לקבוע את שיעור הנכות המתאימה ביותר בהתאם למצב הבריאותי והגמלה שמשולמת בהתאם.

כאשר לנכה המקבל קצבת נכות, יש בת זוג או ילדים עד גיל צבא, נבחנת זכאותו לתוספת קצבה עבור מי שתלויים בו, מתוספת זו מקוזזים הכנסות הנכה שאינן מעבודה, ובלבד שהכנסות אלו הינן לפי סעיף 2 לפקודת מס הכנסה.

 2. מחלת הזאבת 

מחלת הזאבת או בשמה הלועזי "לופוס" (Systemic Lupus Erytematosus SLE) הנה מחלת חיסון עצמי (אוטואימונית).  המדובר בדלקת כרונית בה מערכת החיסון של הגוף מייצרת נוגדנים שתוקפים את הרקמות הבריאות ועלולה לגרום לפגיעה  במערכות שונות בגוף: מפרקים, עור  ותאי הדם ובמקרים חמורים עלולה המחלה לפגוע גם במערכות חיוניות כגון הכליות, הריאות, הלב ואף המוח ולהותיר את הסובלים ממנה עם מגבלה תפקודית קשה.

סימני המחלה: עייפות, חום, פצעים בעור שמחמירים או חולפים, כאבים, נפיחות וקשיון המפרקים, פריחה בצורת פרפר על עור הפנים שמכסה את הלחיים והאף, נשירת שיער, ירידה או עליה במשקל, שינויים בגוון אצבעות הידיים או הרגליים,קוצר נשימה, איבוד זיכרון והתקפי חרדה ודיכאון.

חשוב להדגיש כי מחלה הזאבת הנה מחלה מורכבת וקשה, שלרוב מתפתחת לאט או אט או שמופיעה בפתאומיות עם התקפים בעלי דרגות חומרה שונות שנעלמים לאחר זמן או נשארים קבועים ללא הטבה משמעותית.  בשל חומרת המחלה יש והחולים סובלים ממגבלה תפקודית אשר משפיעה על איכות חייהם ואופן תפקודם הן בחיי היום יום והן בשגרת עבודתם ופרנסתם.

במקרים בהם סובל החולה מפגיעה בכושר השתכרותו הוא עשוי להיות זכאי לקצבת נכות חודשית, בהתאם לתנאים הקבועים בפרק ט' לחוק הביטוח הלאומי. במסגרת התביעה נבחנת נכותו הרפואית של החולה. במידה ותמצא הועדה הרפואית כי לחולה נכות רפואית בגין מחלתו תיבחן גם הפגיעה בכושר השתכרותו.

בשל אופייה של המחלה שהנה באה בגלים עם דרגות חומרה שונות לרוב, תמצא הועדה לקבוע נכות זמנית והחולה יוכל לשוב ולתבוע  כאשר תחול  החמרה במצבו.

במקרים חמורים ייתכן  והחולה  יהיה זכאי גם לגמלת שירותים מיוחדים, ככול שיידרש הוא לעזרת הזולת לצורך עזרה בפעולות היום יום ו/או טיפול אישי ועזרה בניהול ביתו עקב מחלתו.

 זכויות ממקורות נוספים: ככול שנפגעה ניידותו של החולה יהיה זכאי הוא לגמלת ניידות חודשית על פי הסכם הניידות וכן להטבות נוספות הנובעות ממנה.  בנוסף יהיו זכאים חולי זאבת במקרים קשים לקבלת החזרי מס ופטור מתשלומי מס בהתאם לקביעת הועדה את שיעור נכותם.

חשוב לזכור בנוסף כי חולה שביטח עצמו בפוליסת אובדן כושר עבודה ו/או נכות קשה עקב מחלה עשוי להיות זכאי לתשלום פיצויים בהתאם לתנאי הפוליסה הספציפית.

קצבת נכות

 3. מחלת קרוהן (Crohn)

 מחלת קרוהן, הינה מחלה מחלת חיסון עצמי (אוטואימונית) המתאפיינת בדלקת כרונית, הפוגעת במערכת העיכול. לרוב פוגעת המחלה במעי הדק והגס אך קיימים מצבים חמורים בהם נפגעות גם מערכות ואיברים נוספים בגוף כגון פרקים, עיניים ועוד.

המחלה יכולה להופיע בדרגות חומרה שונות ואחד המאפיינים שלה הנה פגיעה ביכולת התפקודית.

 תסמיני המחלה כוללים תופעות במעיים בדרגות חומרה שונות החל משלשולים, כאבי בטן עזים, חסימות מעיים, כיבים במערכת העיכול, עייפות, חום פצעים, פצעים בפי הטבעת, המאופיינים בהתקפים עיתיים שחומרתם משתנה מחולה לחולה.

חולי קרוהן עשויים בהתאם לחומרת מחלת להיות זכאים לקצבת נכות כללית, גמלת שירותים מיוחדים גמלת ניידות ופטור ממס והחזרי מס לנכים קשים וכן פיצויים על פי פוליסת ביטוח שהחולה מצא לבטח את עצמו טרם המחלה. 

 4. חולי שיתוק מוחין (C.P)  

 שיתוק מוחין  הנה מחלה המאופיינת בהפרעה בהתפתחות אזורי המערכת המוטורית הרצונית במוח אשר גורמת ללקות בתנועה בדרגות חומרה והיא נשארת קבועה לאורך כל חייו של הניזוק מגיל הילדות ועד לחייו הבוגרים.

 קצבת ניידות: לרוב, השיתוק גורם לליקוי בתפקודים המוטוריים והוא מלווה בדרך כלל בשיתוק הגפיים ופגיעות אחרות.

במידה והחולה סובל מחוסר ניידות יהיה זכאי גם לקצבת ניידות. כמו כן יהיה זכאי לקבלת הלוואה לרכב, תו לחניית נכה ופטור מאגרת רכב שנתית וקצבה כספית כל חודש.

מי שנקבעו לו 60% מוגבלות בניידות על-ידי משרד הבריאות יהיה רשאי לבקש בנוסף תמרור חניה לנכה בקרבת מגוריו במידה ולא קיימת  חניה פרטית בבית.

 קצבת שירותים מיוחדים (שר"מ):

קצבה זו הינה קצבה נוספת לקצבת הנכות והיא ניתנת עבור שירותים שהנכה מקבל בביתו. מטרת קצבת השר"מ נועדה לסייע לנכה בפעולות היום יום, או לצורך השגחה על ביטחונו האישי (מניעת נפילות וליווי בפעילות היום יום).

הקצבה משולמת למי שגילו 18 ושלושה חודשים ועד גיל פרישה לנכה שנקבעה לו על-ידי הביטוח הלאומי נכות רפואית בשיעור של 60% לפחות, או במקרים שנכותו  הרפואית הנה בשיעור של 75%.  חשוב להדגיש כי להוראות דין זה קיימים סייגים המתייחסים לגובה ההכנסה החודשית של הנכה, נכה שנקבעה לו נכות קשה והוא זכאי בגינה להעסקת עובד זר (במקרה זה יהיה להחזר הוצאות ממשרד הרווחה)  וכן זכאות לקבלת קצבת נפגעי עבודה.

בין יתר הזכויות יהיה זכאי הנפגע לעזרה לדיור ציבורי, סיוע בשכר דירה ומשכנתא, מימון ציוד עזר סיעודי והנחות בהוצאות מחייה, הטבות  בתשלום מס הכנסה, פטור בתשלומי קופת חולים.

 חשוב לך לדעת כי אם הנך בעל נכות רפואית בשיעור של 20% נכות ומעלה תהיה זכאי לשיקום מקצועי ומימון מלא ללימודי מקצוע שיתאים למצבך התפקודי.

עורך דין רשלנות רפואית בתל אביב – דורית קורץ