בלוג

כיצד ניתן לחזות סיכויים בזכייה של תביעת רשלנות רפואית?

 

אם אתם חוששים במקרה של רשלנות רפואית, בטח תהיתם האם יש אפשרות לחזות סיכויים בזכייה של תביעת רשלנות רפואית, כדי לדעת אם בכלל כדאי לכם "להתחיל" בתביעה. זכייה בתביעת רשלנות רפואית היא מושא שאיפתם של תובעים רבים, שנפגעו כתוצאה מהליך רפואי אותו עברו, ולהערכתם נוהל בצורה רשלנית על ידי הגורם המטפל. יחד עם זאת, בכל מקרה של הגשת תביעת רשלנות רפואית, יש לזכור שמדובר באחד מהתחומים היותר מורכבים בעולם המשפט, תחום שסכומי התביעה בו הם גבוהים, ההשלכות שלו הן משמעותיות על כל אחד מן הצדדים, ובהתאם לכך נוהגים בתי המשפט לשקול את הדברים ביתר יסודיות ותשומת לב. הסיכויים לזכייה במקרים אלה תלויים בשורה ארוכה של גורמים, ובראש ובראשונה בנסיבות המקרה וביכולת להוכיח את טענות התובע.

היכולת להוכיח את קיומה של הרשלנות ואת הקשר לתוצאות הטיפול הרפואי

 

הגשת תביעת רשלנות רפואית יכולה להיות כמעין ניסיון לזכות בפיצויים גם כשהסיכויים לכך או ההצדקה הנראית לכך היא נמוכה, והיא יכולה להיות תוצאה מתבקשת בעקבות בחינת נסיבות המקרה. ההחלטה האם נכון להגיש תביעה, וההערכה של סיכויי זכיה בתביעת רשלנות רפואית, צריכות להתבצע על ידי גורם משפטי מקצועי – עורך דין בעל ניסיון בתחום הספציפי של רשלנות רפואית, ואף התמחות בתחום הרפואי הספציפי שסביבו מוגשת התביעה. טענות התובע, רישומים, הקלטות וראיות אחרות התומכים בטיעוניו, והיכולת להוכיח את הרשלנות ואת השפעתה על התוצאה, הם הגורמים המרכזיים העומדים בבסיס התביעה, ומשפיעים ישירות על סיכויי הזכייה.

 

סיכויים בזכייה של תביעת רשלנות רפואית

חוות דעת מקצועית – מרכיב קריטי בתביעות רשלנות רפואית

 

מעבר לכך, ישנם אלמנטים נוספים שיש להבטיח במסגרת התביעה, על מנת לשפר סיכויי זכייה בתביעת רשלנות רפואית. אחד האלמנטים החשובים ביותר בהיבט זה, הוא חוות הדעת המקצועית. חוות דעת מקצועית היא למעשה חוות דעת של רופא מומחה, על המקרה הספציפי ובהתאם לנסיבות המובאות בפניו. העניין הוא שבכל משפט רשלנות רפואית, ישנה חוות דעת אחת שמוגשת לבית המשפט על ידי הצד התובע, וחוות דעת הפוכה לגמרי המוגשת לבית המשפט על ידי הצד הנתבע. הפערים בין חוות הדעת יכולים לנבוע מטיב הראיות המוצגות בפני הרופא החווה את דעתו המקצועית, הסלקטיביות בהצגת הנתונים בפניו, או בהערכה שונה של מדע שהוא אינו מתמטיקה טהורה.

סיכויים בזכייה של תביעת רשלנות רפואית: נטל ההוכחה – אלמנט משפטי מכריע

 

בנוסף לנושא חוות הדעת, נוהג בית המשפט להפעיל שורה של מבחנים משפטיים, לוגיים ומוסריים על מנת לבחון את עמידת התביעה בנטל החל עליה להוכיח את טיעוניה. מבחנים אלה יכולים להוות גם צומת חשובה בהסטת נטל ההוכחה מהתובע לנתבע, ובכך להגדיל סיכויי זכייה בתביעת רשלנות רפואית. כך למשל, אם התובע מצליח להוכיח היבט משמעותי וקריטי במבחן שמציג בפניו בית המשפט, יכול בית המשפט להגדיר כי נטל ההוכחה עובר אל הנתבע, וכעת על הנתבע להוכיח כי התובע טועה. תפנית כזאת בהליך המשפטי יכולה להשפיע מאוד על סיכויי הזכייה, וכל עורך דין מקצועי אמור לדעת לבנות את התיק בצורה כזאת שתוביל לתפנית זו, כמובן על פי נסיבות המקרה והיכולת לייצר את אותה תפנית.

זהותו ורמת המקצועיות של עורך הדין

 

אחרי שאמרנו את זה, פרמטר חשוב נוסף בשיפור סיכויי זכייה בתביעת רשלנות רפואית הוא זהות עורך הדין המטפל בתיק. תביעות רשלנות רפואית הן תביעות הדורשות רמה משפטית מקצועית גבוהה מאוד, ובנוסף גם היכרות מעמיקה עם ההיבטים הרפואיים של המקרה. תיק כזה יכול להכיל ניואנסים משפטיים ורפואיים רבים, ועל עורך הדין להיות ער לכולם, לצפות אותם מראש ולהכין מענה לכל טענה שיכולה להגיע מנגד. בחירת עורך הדין יכולה להשפיע מאוד על תוצאות המשפט, ועל כן מומלץ מאוד להקדיש את הזמן והמאמץ הנדרשים בבחירת עורך הדין המתאים.