בלוג

רשלנות רפואית – עוולה בלידה

 

עוולה בלידה היא תוצאה של רשלנות רפואית בלידה, והגדרתה היא מתן טיפול רפואי שאינו עומד בקנה אחד עם סטנדרט הטיפול המקובל ואשר גרם למטופל נזק. על מנת לעמוד על שאלת ההוכחה, היא נבחנת על פי מבחן 'הרופא הסביר'. כלומר, האם כל רופא סביר אחר היה נוהג בצורה שונה, באותן הנסיבות ומונע את הנזק שנגרם למטופל.

בדר"כ, תקופת ההריון ורגע הלידה הם זמנים מרגשים ומאושרים אשר מסתיימים בתוספת חדשה ומיוחלת למשפחה. למצער, ישנם מקרים בהם התבצעה רשלנות רפואית מצד הגניקולוג המטפל, הרופא המיילד ו/או הצוות האמון בשעות הלידה אשר כתוצאה מרשלנות זו נפגעו האם או הילוד בצורה חמורה כזו או אחרת. מקרים כאלה נחשבים ע"י המערכת המשפטית כמקרים טרגיים אשר חומרתם אינה נפסחת אלא, דינם ממוצה.

 

עוולה בלידה

מיני עוולות

ישנו מגוון סוגי עוולות שיכולים לקרות במהלך ההריון והלידה, וכך גם תוצאות מגוונות שיכולות להבחין בין סוגי הרשלנויות.  אם הרשלנות התבצעה במהלך מעקב ההריון, כאשר הרופא לא הפנה את האם לבצע בדיקות מסויימות אשר לפיהן ניתן להבחין במום או פיגור שכלי או פיענח לא נכון תוצאות בדיקה, הרי שמדובר בעוולה בהולדה, כלומר עוולה על כך שהוולד נולד (עם מום אשר לא אובחן). אפשרות נוספת לרשלנות אך בזמן הלידה, היא מקרים בהם תלונות האם ומצוקותיה אינן נלקחות לתשומת לבם של הצוות או הרופא המטפל, או מקרים של מינון לא נכון בתרופות, לידת ואקום שלא בוצעה כהלכה וכיוצא בזה.

לדוגמא, משרדנו עוסק כיום בתביעה שגרמה לילוד נזק נוירולוגי קשה בשל החלטת הצוות הרפואי שלא לילד את האם שסבלה ממצוקה נשימתית קשה, אשר בסופו של דבר הביאה להתדרדרות במצבה של האם והילוד אשר דרש ניתוח חירום של האם על מנת להציל את היילוד.

לאחר המקרה – מה עושים?

עוולה בלידה היא סיטואציה מצערת ומקוממת. אך כאשר היא מתרחשת, הנפגעים זכאים להגיש תביעה לבית המשפט ולדרוש פיצוי כספי בגין כל נזק באשר הוא  אשר נגרם כתוצאה מהרשלנות הרפואית. בארץ, בתי המשפט מפצים את התובעים באופן אשר משקף את היקף הנזק  וחומרתו ובפסיקות קיימת התייחסות להוצאות רפואיות, קרי נזקים ממוניים, וגם לנזקים בלתי ממוניים כמו עוגמת נפש. על מנת להגיש תביעה, יש לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית, עם עדיפות יתרה למשרד בעל נסיון בתחום של עוולה בלידה. עורך הדין הממונה לתיק ידאג לאיסוף כל התיעוד והמסמכים הרפואיים הנדרשים וגם יפנה לרופא מומחה אשר יכתוב חוות דעת ויגיש את כתב התביעה לבית המשפט.