בלוג

רשלנות רפואית בהיריון – כיצד נזהה ומה ניתן לעשות?

 

היריון הוא אחד מהתחומים הרפואיים, שבו אפשר להיתקל בתביעות הרבות ביותר בגין רשלנות רפואית. לפני עשורים, ההיריון היה עניין נסתר ומסתורי, ומרגע שנכנסה האישה להיריון לא נותר אלא להמתין עד ליציאת הוולד בלידה. כיום, ישנה שורה של פרוצדורות המבוצעות על מנת למזער את הסיכון של לידת עובר בעל מומים. פרוצדורות אלה כוללות בדיקות שליש ראשון, בדיקות שליש שני, בדיקת מי שפיר, בדיקות גנטיות וכדומה, ואליהן מתווספות עוד פרוצדורות רבות כאשר מדובר בלידה במסגרת טיפולי פוריות. רשלנות רפואית בהיריון יכולה להתרחש בכל מקרה בו לא בוצע אבחון נכון של מצב העובר ו/או האישה, ושבו טעות האבחון בוצעה בגין התנהלות רשלנית של הגורם המטפל, ולכן יש ליצור קשר עם עורך דין רשלנות רפואית.

התנהלות רשלנית של הגורם הרפואי לאורך תקופת ההיריון

 

אבחוני היריון ובדיקות היריון אחרות, מבוצעים על פי מתודולוגיות מובנות ומסודרות, המיועדות להבטיח כי כל הבדיקות מבוצעות כשורה וכי כל בדיקה מפוענחת בצורה מיטבית. כמו בכל תחום רפואי, אין בבדיקות היריון מצב של וודאות במאה אחוז, וגם אין כל הבטחה כזאת מצד הגורמים המטפלים. יחד עם זאת, אישה המגיעה לבדיקות במהלך ההיריון, עושה זאת מתוך הנחה כי לרשותה עומדים כל הידע, הטכנולוגיה ותשומת הלב הנדרשים, על מנת להבטיח מינימום סיכון ומקסימום אבחון. מקרים של רשלנות רפואית בהיריון הם מקרים בהם לא מילא הגורם המטפל את תפקידו בצורה נאותה, וכתוצאה מכך נגרם נזק לאם או לעובר.

 

רשלנות רפואית בהיריון

רשלנות רפואית בהיריון: בחינת המקרה בעיניים מקצועיות בלבד

 

מקרים של רשלנות רפואית בהיריון הם מקרים שצריכים להיבחן בעיניים מקצועיות בלבד, ואין זה נכון להגיע למסקנות באופן עצמאי וללא הייעוץ המקצועי הנדרש. במקרים רבים, על אף שנגרם נזק, עבור האדם הבלתי מקצועי, נראה הדבר כמו גורל או כורח המציאות, ולא כתוצאה מהתנהלות רשלנית. העניין הוא, שתוצאה כזאת יכולה להוביל לפגיעה משמעותית באורח החיים של המטופלת ובני המשפחה ובכלל זה של הוולד, וכן יכולה להוביל לשורה של הוצאות כספיות שיכולות להימשך לאורך כל חיי הילד. במידה ותוצאה זו נובעת מהתנהלות רשלנית של הגורם המטפל, ובמידה והיה ניתן למנוע אותה עם התנהלות נכונה, בהחלט ישנו מקום לתביעת פיצויים מהגורם המטפל שלא מילא את תפקידו כנדרש.

תיקים משפטיים מורכבים, הדורשים התמחות מיוחדת בתחום הרשלנות הרפואית

 

תיקים של רשלנות רפואית בהיריון כמו כל תיקי הרשלנות הרפואית, הם תיקים מורכבים הדורשים רמה מקצועית גבוהה של הנציג המשפטי ומעורבות של מספר גורמים מקצועיים, הפועלים יחד על מנת להוכיח את הרשלנות הרפואית הנטענת. רשלנות זו יכולה לבוא לידי ביטוי באי ניהול נאות של רישומים בתיק הרפואי, של אי יידוע האישה ההרה ובני משפחתה בנושאים שונים, של אי ביצוע פרוצדורות רפואיות נדרשות או אי ביצוען כנדרש וכדומה, ובכל מקרה יש להראות כי התנהלות נכונה יותר הייתה יכולה להוביל לתוצאה טובה יותר. אחד מהמרכיבים החשובים ביותר בתחום תביעות רשלנות רפואית בהיריון ובכלל, הוא מרכיב נטל ההוכחה.

היכולת לבנות תיק משפטי אפקטיבי, בצורה חכמה ומקצועית – תנאי חשוב להצלחה

 

כברירת מחדל, נטל ההוכחה הוא על הגורם התובע. על הגורם התובע להוכיח כי התנהלות הגורם הרפואי המטפל הייתה רשלנית, וכי לו היה נוהג אותו גורם בצורה אחרת, התוצאה הייתה שונה. יחד עם זאת, בניית התיק בצורה חכמה ומקצועית, תאפשר לתובע להעביר את נטל ההוכחה על הגורם הרפואי הנתבע, ובכך להגדיל מאוד את סיכויי הזכייה בתיק. העברת נטל ההוכחה יכולה להתבצע באמצעות העלאת שאלות משמעותיות סביב התנהלות הגורם הרפואי, באופן כזה שיוביל את בית המשפט לדרוש מאותו גורם לתת תשובות ראויות לשאלות אלה. כאמור, מדובר בתחום שדורש רמה מקצועית גבוהה מאוד, וכן דורש ידע מקיף ומעמיק עם ההיבטים הרפואיים של המקרה, ובמקרה זה היריון, ואפילו רמה מסוימת של אומנות בניהול התיק.