בלוג

רשלנות רפואית בילדים

 

רפואת ילדים היא התמחות ספציפית ברפואה העוסקת ברפואה של ילדים, החל מגיל ינקות ועד שהם מגיעים לגיל הבגרות. קיימים היבטים שונים ברפואת ילדים בהם הטיפול בילדים הוא שונה מהטיפול במבוגרים ודורש התמחות נפרדת. ילדים אינם "מבוגרים קטנים", אלא קיימים הבדלים אינהרנטיים בין הגוף שלהם לבין גופם של מבוגרים, ובשלבי ההתפתחות שלהם ניתן לראות תסמינים ומחלות ספציפיות לגילאים הצעירים.

רשלנות רפואית בטיפול בילדים ניתן לצערנו לראות בכל שלבי ההתפתחות החל מהשלב ההיריון בו מתמקד הטיפול במעקב התפתחותי וגילוי מומחים וכן בתסמינים שונים של מחלות שאיחור בגילויים יכול להביא לקשיים ניכרים בהתפתחות והטיפול בהמשך חייו של הילד. חשוב לזכור כי רופא הילדים חייב להיות מומחה בכל התחומים שקשורים להתפתחות, לאנטומיה ולמחלות שקשורות בילדים וכן באבחון ובמניעה של מכלול הבעיות שיכולות להתרחש בילדות ובשלבי ההתבגרות.

מה צריך לדעת על רשלנות רפואית בילדים

 

מדי פעם מוגשות תביעות רשלנות בשל גילוי מאוחר מדי של מומים מולדים, או ניתוחים לא מוצלחים ואי ביצוע בדיקות אשר היה בהם לאבחן את המחלה בשלבים מוקדמים יותר. רופאי ילדים שנתבעו במקרים כאלה צריכים להשיב לתלונה או למחדל הרפואי שגרם נזק או החמרה של נזק.

האבחון בגילאים הצעירים הוא מאוד קריטי מאחר וזה השלב בו הגוף מתפתח הכי מהר. רופאי ילדים לומדים לזהות ולאבחן התפתחות תקינה וכן מצופה מהרופא הסביר לזהות סימני תחלואה או בעיות בהתפתחות בשלבים המוקדים עם הופעת הסימנים הראשונים. מעבר לכך, לרופא ילדים יש מחויבות גדולה יותר מאשר לרופאים אחרים לאבחן את המטופלים שלו. לעומת רופאים אחרים, רופאי ילדים מכירים את הילד כבר בשלב של הגיל הרך וכן לאורך כל שלבי ההתפתחות שלהם לכן מוטלת על רופא הילדים המכיר את הילד לזהות סימנים מחשידים בהתפתחות או בהיווצרות מחלה הדורשת טיפול מוקדם ככול הניתן.

 

רשלנות רפואית בילדים

מהי העילה בתביעת רשלנות רפואית בילדים?

תביעות רבות של רשלנות רפואית בילדים קורות בשנים האחרונות בגלל הסיבות הבאות:

· אבחון מאוחר של מומים. במקרים של אבחונים לא נכונים של מצבים רפואיים שונים, זה יכול להוביל בעתיד להחמרה של נזקים רפואיים והתפתחותיים שונים שלא ניתן לתקנן.

· יש מקרים בהם הרופאים לא לוקחים בחשבון את כל המידע הקיים לפניהם על מנת לתת לאבחן נכונה את מצבו של הילד ועד לגילוי המחלה קיימת החמרה במצבו הרפואי וההתפתחותי. הרופא צריך להתחשב בפרמטרים רבים על מנת להגיע לאבחנה ברורה ונכונה של המצב של הילד. אם מתעלמים מפרמטרים רפואיים או שמחליטים החלטה שגויה לגבי האבחנה הרפואית של הילד, זה יכול לסכן את חייו של הילד והביא לכדי רשלנות רפואית בטיפול.

איך מגישים תביעה בגין רשלנות רפואית בילדים?

כמו שראינו קודם, התחום של רשלנות רפואית בילדים, הוא תחום מורכב ולכן נדרש לכך טיפול מסור, מקצועי ואמין של עורך דין רשלנות רפואית, המכיר את התחום הרפואי ובעל בקיאות מקצועית בתחום זה. במקרים שההורים סבורים שנעשה מחדל ושנגרם לילד נזק רפואי בעקבות איחור באבחון, עורך הדין יבחן את כל הנסיבות בעזרת מומחים רפואיים. בעזרת המומחה, תתקבל המלצה לגבי המשך התהליך מול המערכת המשפטית. חשוב לציין, כי קיימים מקרים שבהם נעשה אבחון שגוי לגבי המחלה ממנה סובל הילד, אך למזלו של הילד ומשפחתו לא נגרם נזק בריאותי לילד. אך לדאבון הלב קיימים מקרים אחרים בהם אבחון לא נכון הוביל לנזק חמור ולעיתים גם בלתי הפיך.

הרשלנות הרפואית היא מונח המתאר מצב בו הרופא לא פעל לפי סטנדרט הטיפול הרפואי המצופה ממנו ובניגוד לאחריות המוטלת עליו וזה גרם לנזק לילד ויש בכך כדי לבסס נגדו את עילת הרשלנות. עוד חשוב לציין כי קיימים גם מקרים בהם לא היה ניתן למנוע את הנזק, אך במקרים בהם היה ניתן למנוע אותו קיימת עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בילדים.

מקרים שבהם הרופא לא שלח את הילד לאבחון

כאשר מדובר באבחון של מחלות בילדים זה לא תמיד מקרים של אבחון שגוי. לפעמים עצם העובדה שהרופא לא שלח את הילד לבדיקה מסוימת היא הכשל. כלומר, כאשר הילד מתלונן על תחושות מסוימות אבל הרופא בעצמו או באמצעות הוריו, והרופא משחרר אותו בלי לבדוק את התסמינים ובלי לעקוב אחר מצבו או לשלוח אותו לבצע בדיקות נוספות לאבחון, זה יכול להיות מקרה קלאסי של רשלנות רפואית בילדים.

האם קיימת התיישנות ברשלנות רפואית בילדים?

ניתן לתבוע עד גיל 18 בעזרת ההורים או שבע שנים לאחר מכן, כלומר עד גיל 25.

מה כדאי – להגיש את התביעה ישר כאשר מקרה הרשלנות קורה או לחכות עד גיל 18?

אם יש לכם חשש שקיים מקרה של רשלנות רפואית בילד, כדאי לפנות לעורך דין המתמחה בתחום כמה שיותר מהר. יש לכך מספר סיבות, למשל, הצורך באסוף החומר הרפואי ותיעוד האירועים סמוך להתרחשותם ולכן אמליץ לעשות זאת מהר ככל הניתן וכמה שיותר קרוב למקרה.