בלוג

תאונות דרכים עם אוטובוס

 

תאונות דרכים עם אוטובוס היא למעשה קטגוריה שלמה של תאונות, שאת חלקן לא כולנו נדע לסווג כתאונות דרכים, על אף שהן אכן כאלה. כך למשל, נפילה באוטובוס יכולה בהחלט להיחשב כתאונת דרכים, וכך גם פציעה מחפץ או מתקן כלשהו בתוך האוטובוס. אוטובוס הוא כלי רכב ככל כלי הרכב, וכל סיטואציה הנחשבת לתאונת דרכים עבור כלי רכב אחרים, היא רלוונטית גם עבור אוטובוסים, אלא שעבור אוטובוסים, ישנם מצבים נוספים שיכולים להיחשב בתור תאונות דרכים עם אוטובוס, חלקם ברורים ומובהקים, וחלקם צריכים להיות נדונים במסגרות המשפטיות המתאימות.

תאונות דרכים עם אוטובוס – גם נפילה או מעידה נחשבות

 

מעבר לתאונות הדרכים "הטיפוסיות", תאונות דרכים עם אוטובוס יכולות לכלול גם שורה של מצבים נוספים, ולהלן נפרט את המרכזיים שבהם:

-מעידה במדרגות האוטובוס בזמן העלייה או הירידה

-פגיעה שחווה נכה בגין אמצעי נגישות לא מתאימים או בכלל, במהלך הירידה או העלייה לאוטובוס

-נפילה של נוסע באוטובוס, כמעט בכל סיטואציה, לבטח כאשר הנפילה מתבצעת בזמן נסיעת האוטובוס, בגין עצירה פתאומית, בגין האצה פתאומית או בגין מעבר על הכללים הרלוונטיים

-פגיעה בנוסע בזמן סגירת או פתיחת דלת האוטובוס, בין שהוא נפגע מסגירת הדלת על איבר בגופו, ובין שהוא נפגע בתהליך פתיחת הדלת

 

בכל המקרים הללו, האשמה בגין התאונה נופלת על הנהג, ובעקיפין על חברת האוטובוסים המעסיקה אותו, למעט מקרים בהם יכולה חברת האוטובוסים להוכיח כי הנוסע לא שמע להוראות הנהג, ובכך הפר את כללי הנסיעה עליהם דווקא כן טרח הנהג להקפיד.

 

תאונות דרכים עם אוטובוס

מה עליכם לעשות במקרה של תאונה?

 

במקרי תאונות דרכים עם אוטובוס יש לנקוט במספר צעדים חשובים, שרבים מנוסעי האוטובוסים כלל לא מכירים, מכיוון שמעולם או מזה זמן רב, לא נהגו רכב. בכל מקרה של פגיעה ברכוש או בגוף בהקשר בו היו מעורב גם אוטובוס, כדאי ומומלץ לנקוט בכל הצעדים הבאים:

-רשמו על דף את שם חברת האוטובוסים, מספר הרישוי של האוטובוס, מספר האוטובוס (לכל אוטובוס ישנו מספר פנימי בחברה, והוא רשום בדרך כלל על המרכב החיצוני בסמוך למספר הרישוי)

-רשמו גם את פרטי הנהג, שמו ואת מספר הנהג שלו

-שמרו את כרטיס הנסיעה שלכם (מאחר ומדובר בנייר כימי, מומלץ גם לצלם אותו על דף רגיל)

-בררו אם ישנם עדים המוכנים לתת עדות על פי הצורך, ורשמו את הפרטים שלהם כך שתוכלו ליצור איתם קשר לכשתצטרכו ואם תצטרכו

-פרטו את פרטי התאונה על דף, לרבות מספר קו האוטובוס, השעה הכללית, הנסיבות בהן התרחשה התאונה וכל פרט אחר שרלוונטי לעניין

-אם יש ברשותכם מצלמה, ובעידן בו אנו חיים, יש מצלמה כזאת בכל מכשיר טלפון, מומלץ לצלם אלמנטים מרכזיים שמעידים על הזירה בה התרחשה התאונה, ויכולים לסייע לכם בהוכחת טיעונכם בהמשך הדרך

-דווחו על המקרה למשטרה וקבלו אישור תאונת דרכים, שיעיד על כך

מומלץ מאוד להסתייע בשירותיו של איש מקצוע/עורך דין

 

במקרים מסויימים, התנהלות ישירה ביניכם ובין חברת האוטובוסים, תספיק על מנת לקבוע את סך הפיצוי וגם לשלם לכם אותו כנדרש. יחד עם זאת, ישנם מקרים של תאונות דרכים עם אוטובוס בהם מערימה חברת האוטובוסים קשיים על הנפגע, בין שבצדק ובין שלא, ובמקרים אלה אתם רוצים שלצידכם יעמוד איש מקצוע מנוסה – עורך דין המתמחה בתחום תאונות דרכים עם אוטובוס. עורך דין תאונות דרכים יוכל לספק לכם את כל ההנחיות הנדרשות, ולסייע לכם בהתנהלות ובייצוג מול חברת האוטובוסים, חברות הביטוח והרשויות. מעורבות של עורך דין יכולה להשפיע ישירות על גובה הפיצוי שתקבלו, ועל סיכויי הקבלה שלו, ועל כן מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי כבר בשלבים הראשונים לאחר התאונה, גם אם נראה לכם שאתם יכולים להסדיר את הנושא בעצמכם.