בלוג

תאונות דרכים עם אופניים חשמליים

 

האם פספסתם את התופעה? בשנים האחרונות הצטרף לרחובות ישראל כלי רכב חדש שמשנה את חוקי המשחק ואת חוקי התנועה גם יחד – אופניים חשמליים. אופניים חשמליים הם בעצם הכלאה בין אופניים רגילים לאופנוע, ונהנים, או סובלים, תלוי את מי שואלים, משני העולמות.

מה לעשות אם עברתם תאונות דרכים עם אופניים חשמליים

 

מצד אחד, רוכבי אופניים חשמליים יורדים ועולים מהמדרכה, חוצים במעבר חצייה, עוברים ברמזור אדום, נכנסים באין כניסה ונוסעים נגד כיוון התנועה. מצד שני, להבדיל מאופניים רגילים, הם מתקדמים במהירות מפתיעה, גומאים מרחקים גדולים בזמן קצר ומצריכים הולכי רגל ונהגים להתרגל לאורח החדש על הכביש ועל המדרכה.

אין תרבות אופניים

 

לצערנו, במדינת ישראל אין עדיין תרבות אופניים ראויה לשמה, מה שמתבטא בין היתר במחסור בשבילי אופניים ראויים לשמם. ומכיוון שנהגי ישראל לא ידועים כנהגים הנינוחים, השלווים והזהירים בעולם, נאלצים רוכבי האופניים לטוס לא מעט על המדרכה, שם הולכי רגל נבהלים משעיטתם קדימה השכם וערב.

במציאות החדשה הזו, הולכי רגל נאלצים להסתכל גם לתנועה שמגיעה בכיוון ההפוך ונהגים שמגיעים לצומת לא מרומזרת לא יכולים להתעלם מהאפשרות שרוכב אופניים חשמליים יגיע לפתע נגד התנועה. התוצאה של הפיכתם של האופניים החשמליים לפופולריים כל כך היא עלייה בכמות תאונות הדרכים בהן מעורבים הרוכבים, הולכי רגל ומכוניות.

תאונת דרכים עם אופניים חשמליים

מה אומר החוק?

 

אבל מה קורה מבחינה חוקית וביטוחית במקרים בהם רוכבי אופניים חשמליים מעורבים בתאונה. הוראות השעה שקבעו תקנות תעבורה שהסדירו בחוק את האופניים החשמליים פקעו בשנת 2001, והתקנות החדשות נמצאות בשלבי גיבוש סופיים וכנראה שיהיו מחמירים כלפי נהגים ועלולים להוביל להענשה מחמירה כלפיהם.

מה קורה במקרה של תאונה?

 

תאונה בין אופניים חשמליים והולך רגל עלולה להוביל לתביעה אישית נגד רוכב האופניים, במידה שהתרשל בנהיגתו, נהג במהירות מופרזת או עבר על חוקי התעבורה. מספר התאונות האלה הולך וגובר והן מובילות לעיתים לנזקים חמורים ומשמעותיים.

ונזקים חמורים ומשמעותיים מובילים לדרישות לפיצויים גבוהים, שלא בטוח שלרוכבי האופניים יש די הון בשביל לכסות אותם. בדיוק עבור מקרים אלה ישנה פוליסת ביטוח ייעודית לרוכבי אופניים חשמליים, שלא כל סוכני הביטוח מוכרים ולא כל חברות הביטוח מציעות.

למה חשוב לרכוש פוליסת ביטוח לאופניים חשמליים

 

מומלץ לרכוש פוליסת ביטוח שמכסה פיצוי במקרים של נזק שנגרם לצד ג' ולרכוש, שכן תביעת גדולה על נזק חמור עלולה לסנדל את חייו הכלכליים של רוכב האופניים לשנים רבות, להוביל לחובות, הלוואות ואף פשיטות רגל.

לאור כמות התאונות העולה בהן מעורבים אופניים חשמליים, ברור שהסיכון הוא לא נמוך, ומכיוון שאם הסיכון מתממש המחיר עלול להיות אדיר – חשוב מאוד לכסות את עצמנו מפני אסון כלכלי. ביטוח מעצם הגדרתו הוא סוג של

הימור שאנחנו לוקחים שאם חלילה הגרוע מכל יתממש, נהיה מוגנים, ובמקרה הזה מדובר בהחלט בהימור שווה לכולנו לקחת על עצמנו.

עורך דין תאונות דרכים קורץ דורית