בלוג

תאונות דרכים עקב תשתיות רעועות ונזק לרכוש

 

לאורך שנים ארוכות, ניסו הרשויות בישראל, ובעולם כולו, להתמודד עם השאלה "כיצד ניתן להפחית באופן משמעותי את כמות תאונות הדרכים?". לתאונות אלה מיוחסות סיבות רבות ומגוונות, ובהן טעות אנוש, מצב מכאני של כלי הרכב וכן תשתיות רעועות. בעשורים האחרונים, התקבעה ההבנה כי למצב התשתיות ישנה חשיבות דרמטית בהפחתת כמות תאונות הדרכים, ובהתאם לכך משקיעות מדינות רבות בתשתיות חדשות ותחזוקתן. יחד עם זאת, תאונות דרכים עקב תשתיות רעועות הוא לא עניין שפס מן העולם, וגם כיום ישנן לא מעט תאונות הנובעות בדיוק מסיבה זאת.

היעדר תשתית בסטנדרטים גבוהים לא משקף בהכרח תשתיות רעועות

 

יחד עם זאת, יש להבדיל בין תאונות דרכים עקב תשתיות רעועות ובין תאונות דרכים שנגרמות בעקבות תשתיות שאינן עומדות בסטנדרטים המודרניים למניעת תאונות דרכים. כך למשל, הסטנדרטים עשויים להכתיב כביש בעל שלושה נתיבים בהתאם לכמות הרכבים הנוסעים עליו ביום. אי עמידת הכביש בסטנדרט זה היא אינה מקבילה של תשתית רעועה. תשתית רעועה יכולה לבוא לידי ביטוי באמצעות בורות ביוב בולטים, בורות בכביש, פערי גובה בכביש, אי סימון הכביש כנדרש, תאורה חסרה וכן הלאה. במקרים אלה, בהחלט ישנה אחריות גם לגורם הציבורי שאחראי על תקינות הכביש.

חשוב להדגיש, כי לעיתים יחד עם הפגיעה הרכושית ישנה גם פגיעה ונכות גופנית (זמנית או קבועה) אך, הגם שהמדובר בתאונה שנגרמה עקב תשתית רעועה שבאחריות הרשות המקומית יטופלו התביעות עקב נזקי הגוף אל מול חברת הביטוח שביטחה את הרכב הנפגע בביטוח חובה במועד קרות התאונה – תביעות אילו גם הן מטופלות על ידי צוות משרדנו. ד. קורץ ושות' ולעיתים אנו נדרשים לטפל בתביעות אילו במקביל.

 

תאונות דרכים עקב תשתיות רעועות

תהליכים ארוכים ומתסכלים אל מול הרשויות הרלוונטיות

 

אחרי שאמרנו את זה, בכל מקרה של תאונות דרכים שאין המדובר בפגיעת גוף ואשר נגרמה עקב תשתיות רעועות, יכול הנפגע שרכבו ניזוק, לצפות לתהליך לא פשוט מול הרשויות שאחראיות לנושא. תהליכי ההתדיינות אל מול הרשויות יכולים להיות ארוכים, מפותלים ומתסכלים, וללא התמיכה המקצועית הנדרשת, עלול הנפגע להתייאש באמצע התהליך או לקבל פיצוי חלקי שאין בו לכסות על הנזק שנגרם לו, ובמקרים רבים לצערי אף להימנע מכניסה לתהליך מלכתחילה. בהתאם לכך, בכל מקרה של תאונות דרכים עקב תשתיות רעועות אשר גרמה לנזק רכוש, חשוב מאוד שלצדכם יעמוד עורך דין מקצועי, בעל התמחות ספציפית בתחום זה.

תאונות דרכים עקב תשתיות רעועות ולקויות

 

תאונות דרכים עקב תשתיות רעועות יכולות לבוא לכדי מימוש במגוון צורות, אך בכל מקרה חייבת להיות פגיעה מובהקת וישירה, ברכוש, כתוצאה מהתרחשות התאונה. נזק מצטבר לבולמי הזעזועים ברכב הוא אינו תאונת דרכים. לעומת זאת, סטייה מהנתיב לאחר עלייה על בור, ובאופן שגורם להתנגשות זו בהחלט תאונת דרכים כתוצאה מתשתיות רעועות. בכל מקרה של תאונה כזאת, חשוב מאוד לאסוף את כל הפרטים שיוכלו לסייע לכם להוכיח את טענותיכם בפני הרשויות, ועל פי הצורך גם בבית המשפט.

אספו ותעדו כמה שיותר פרטים אודות התאונה ומזירת התאונה

 

תחילה, חשוב לקחת פרטים מכל הגורמים המעורבים בתאונה, וזאת במידה ואכן ישנם גורמים נוספים כאלה. שנית, חשוב לתעד את הכתובת, הרחוב ולציין סימני דרך שיסייעו לכם למקם את מקום התאונה בדרך. כמו כן, מומלץ מאוד לצלם הן את התשתית שהובילה לתאונה לטענתכם, והן את מיקומה ביחס לרחוב. לבסוף, כדאי לדווח על התאונה למשטרה, גם אם לא היו מעורבים בה נפגעים.

כיצד יכול עורך דין לסייע לכם בתהליך?

 

עורך דין מקצועי יוכל לסייע לכם בכמה תחומים ובכמה מישורים:

· ניתוח המקרה בעיניים מקצועיות, וקביעה האם יש קייס לתביעה.

· הערכת גובה הפיצוי בצורה מקצועית, ועל פי תחשיבים משפטיים רלוונטיים, כך שתוכלו לדעת מראש האם אתם מעוניינים להיכנס לתהליך או שזה פשוט לא שווה לכם

· ניהול התהליכים וההתקשרות מול הרשויות הרלוונטיות ורשויות החוק.

· הבטחה כי תוכלו לממש את כל הזכויות שלכם ולקבל את הפיצוי המקסימלי המגיע לכם בנסיבות התאונה שהתרחשה.