בלוג

תאונת דרכים בדרך לעבודה

 

רבים המקרים שעובדים נפגעים בתאונת דרכים בדרך לעבודה, במהלך העבודה ובחזרה מהעבודה לביתם. הביטוח הלאומי מכיר בתאונות אלה כתאונת עבודה! חשוב להבהיר כי על מנת שהמוסד לביטוח לאומי יכיר בתאונת הדרכים כתאונת עבודה, יש על הנפגע לעמוד בתנאים מסוימים על מנת להוכיח זיקה בין השימוש ברכב לעבודתו, לדוגמא:

-נסיעה מהבית לעבודה ולהפך וללא סטייה מהדרך הרגילה בה העובד נוסע כדרך קבע.

-נסיעה באישור המעביד או במהלך העבודה אם ברכב השייך למעביד כגון, שליחויות וסוכני שטח או ברכב הפרטי של העובד לצורך פגישה או אפילו יום עיון או כנס מטעם העבודה.

-הולך רגל בדרכו לעבודה שנפגע מכלי רכב ואף נוסע בתחבורה ציבורית לרבות, רכבת ישראל.

-סטייה מן הדרך הרגילה מנתקת את הקשר בין תאונת הדרכים לבין הנסיעה למקום עבודתו של העובד. יצוין, כי בפסיקה של בית המשפט נקבע שגם סטייה לצורך הורדת הילדים בגן או בבית ספר עדיין תחשב כנסיעה בדרך הרגילה לעבודה והתאונה תוכר כתאונת עבודה.

במידה ותאונת הדרכים הוכרה במוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה, אזי לנפגע יש זכות בחירה לתבוע בשני מסלולים מקבילים למימוש זכויותיו, האחד ע"י תביעה לנפגע עבודה במוסד לביטוח לאומי ובמקביל תביעה כנגד החברה המבטחת לפי החוק לפיצויי נפגעי תאונות דרכים- "הפלת"ד".

 

תאונות דרכים בדרך לעבודה

 חשוב להבהיר כי במקרה שתאונת הדרכים מוכרת כתאונת עבודה אין כפל פיצוי

כל סכום שיקבל הנפגע במסגרת תביעתו במוסד לביטוח לאומי יקוזז מתביעתו מול חברת הביטוח האזרחית.

השאלה שנשאלת ע"י הרבה נפגעים היא האם ניתן לבחור בין המסלולים או מה העדיפות בין המסלולים?

התשובה לכך אינה פשוטה ויש לבחון כל מקרה לגופו וזאת מכיוון שיש יתרונות וחסרונות אשר רק עו"ד המתמחה בנזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים יוכל לבחון ולתבוע לפי המסלול היעיל והמומלץ ללקוח.

העיקרון המנחה הוא כי במידה והתאונה הינה תאונת עבודה אז צריך הנפגע למצות את זכויותיו במוסד לביטוח לאומי ואם לא יעשה כך, בתביעה האזרחית ינוכו התשלומים שהיה הנפגע אמור לקבל במסגרת תביעתו להכרה כנפגע עבודה- ניכויים אלה מכונים "ניכוי רעיוני מסכום הפיצויים".

זיכוי הנפגע לאחר תאונת דרכים

הבחירה בהכרה כנפגע עבודה כתוצאה מתאונת דרכים תזכה את הנפגע במספר זכויות שמימושן תהא מהירה:

זכאות לקבלת דמי פגיעה עבור הפסד ימי העבודה ואובדן ההשתכרות בשיעור של 75% מגובה השכר בארבעת החודשים טרם התאונה ולמשך 91 יום בלבד.

טיפולים רפואיים והחזר הוצאות על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

במידה ולנפגע תקבע נכות זמנית או קבועה יהיה זכאי הוא לקבלת קצבה או מענק חד פעמי בהתאם לגובה הנכות שנקבעה.

במידה ונפגעת בתאונת דרכים ו/או בתאונת עבודה מומלץ להיוועץ עם עורך דין תאונות דרכים בפרט וזאת על מנת למקסם את כל זכויותיך מכל הגורמים המעורבים והרלוונטים.

והכי חשוב, סעו בזהירות!

כותב המאמר הינו עו"ד רוגוזינסקי אלי ממשרד עורכי דין דורית קורץ ושות', המתמחה בתביעות נזקי גוף כתוצאה מרשלנות רפואית, תאונות דרכים ועבודה וכן בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי.