בלוג

עורך דין תאונות דרכים ותביעות פיצויים

 

תאונות דרכים בין כלי רכב פרטיים עלולת להותיר את המעורבים עם פגיעות שונות, החל מפגיעות פנימיות, אורטופדיות, אסתטיות ונפשיות. למעשה, אין הרבה מודעות לעובדה שנזקי גוף יכולים לקרות לא רק בתאונה בין שני כלי רכב אלא, גם בזמן הכניסה או היציאה מהרכב, במהלך תדלוק, מפגיעה מחלק ממתקן שנפל ברכב, בעת גרירה ודחיפה של הרכב, מפגיעה מדלת הרכב, תיקון-דרך ועוד. גם אם הנפגע כלל לא לקח חלק בתאונה אלא צפה באדם נפגע בתאונה וכתוצאה מכך סובל מפגיעה נפשית, גם מקרה כזה יחשב כנזקי גוף, ולפעמים כדאי להתייעץ עם עורך דין  שמומחה בדיני תאונות דרכים תביעות פיצויים.

נזקי גוף – מה הם?

נזקי גוף הינם מקרים של מחלה, פגיעה וליקוי שכלי או נפשי ומוות. למעשה, על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים זכאי כל מי שנפגע בתאונת דרכים לקבל פיצויים אפילו אם הוא/היא עצמם גרמו לתאונה.

תאונות דרכים ותביעות פיצויים: את מי תובעים?

כעת יש לעשות הבחנה מדוייקת בין מקרי התאונות:

  1. אם הנפגע הוא הנהג, יש לתבוע את חברת הביטוח של רכבו.
  2. אם הנוסע הוא הנפגע, יש לתבוע את חברת הביטוח של הנהג ברכב.
  3. אם הנפגע הוא הולך רגל, יש לתבוע את חברת הביטוח של הנהג הרכב הפוגע.

במקרים בהם לרכב הנפגע אין ביטוח חובה, קיימים ערוצים שדרכם ניתן יהיה לתבוע את הפיצויים, כמו קרן "קרנית" שהוקמה למטרות אלו, ובחובתה, ברוב המקרים, לפצות נפעים בגין נזקי גוף עקב תאונת דרכים, בעיקר במקרים מיוחדים כמו בתאונות פגע- וברח. זאת ועוד, מקרה של תאונת דרכים בדרך לעבודה או בחזרה ממנה תיחשב כתאונת עבודה אשר במקרה כזה ניתן להגיש תביעה לפיצויים בנוסף לחברת הביטוח גם מהמוסד לביטוח לאומי.

הזמן יעשה את שלו

אמנם ההגיון הבריא אומר כי נכון יהיה להגיש את התביעה בהקדם האפשרי, אך במקרים של נזקי גוף עקב תאונות דרכים מומלץ מאד להמתין עם הגשת התביעה על מנת לאפשר התגבשות מלוא הנזק ולאפשר בחינה מדוקדת יותר של המצב הגופני והנפשי ולאמוד את גודל הנזק בבירור, וכך ניתן למקסם את גובה הפיצויים, זאת מכיוון שלא ניתן להגיש תביעה עקב החמרה במצב הרפואי לאחר קבלת הפיצויים וסיום התביעה. על-כל-פנים, יש להיוועץ עם עורך דין תאונות דרכים מומחה מיד לאחר התאונה על מנת לוודא מימוש זכויות נפגעים והנחיית הנפגע לגבי המהלכים הבאים. חשוב לציין, כי קיים חוק התיישנות עד 7 שנים מיום התאונה פרט למקרים חריגים וכי תביעה לחברת הביטוח אינה עוצרת את מרוץ ההתיישנות אלא, תביעה בבית המשפט. אם הייתם קטינים בעת התאונה, ניתן להגיש תביעה עד גיל 25. למרות זאת, יש לחדד כי ההתיישנות אינה חלה במקרים שבהם התגלה הנזק הגופני/נפשי באיחור ומכך מתארכת ההתיישנות משבע לעשר שנים מיום התאונה.