בלוג

מהו חוסר היגיינה בבתי חולים, ומדוע זו יכולה להוות לעיתים בעיה מסכנת חיים לכל מי ששוהה שם? לאלו תוצאות יכול להוביל חוסר היגיינה בבתי חולים, ומדוע מערכת המשפט מתייחסת לכך בחומרה גם אם התובע הלך לתביעת רשלנות רפואית כאקט מניעתי ללא נפגעים?

האם חוסר היגיינה בבתי חולים היא רשלנות רפואית?

 

חוסר היגיינה בבתי חולים אינו בהכרח מצב סניטרי נראה לעין: ההיפך הוא הנכון, מדובר בעיקר במה שלא נראה לעין, ובמה שזה יכול לגרום למטופלים או אורחים של בית החולים. כמובן שישנם מספר מקרים בהם הלכלוך בבית החולים הוא גלוי, וכאן ראוי לציין לשבח אזרחים שהחליטו להתלונן ולהתעמת עם בית החולים אם לא נעשה משהו בנידון. יחד עם זאת, התמקדות מאמר זה הוא בעיקר במה שלא גלוי לקהל הרחב, כלומר חוסר היגיינה שבבסיסו – ריבוי מושבות חיידקים, אשר גורם למחלות ווירוסים מסוכנים ביותר גם לאנשים בריאים לחלוטין.

למרבה הצער ידוע על לא מעט מקרים של מנותחים ומטופלים שצלחו ניתוחים וטיפולים מסובכים, אף מצאו את מותם בבית החולים דווקא בשל חוסר היגיינה.

חוסר היגיינה בבתי חולים

חמישה אחוז מהמנותחים נפטרים עקב זיהום בבית חולים

 

עד כמה שזה מצער ומקומם לקרוא זאת, אך היו מקרים בהם מטופלים ואפילו מנותחים שנזקקו לחדר ניתוח שמור ומוגן עברו את הטיפול בהצלחה, אך מצאו את מותם בשל זיהום חיידקי בחדרי ומסדרונות בית החולים. הממוצע הארצי של פטירת מנותחים עקב זיהום  עומד על 5%. לשם המחשה, במחצית השנייה של שנת 2000 נפטרו בבית החולים במרכז הארץ 22 מנותחי לב בחודש הראשון לסיום הניתוח רק בשל זיהום. זיהומים אלו ניתן למנוע על ידי מערכות אוורור והגנה מתאימים, אך בשל תקציב חסר וחוסר בכוח אדם, לא ניתן לעניין זה פתרון יעיל במערכות הביאות בישראל. לכן, אל תחושו אשמים כשאתם מחליטים להוליך מנהל מחלקה לבית המשפט בגין רשלנות רפואית: זה עשוי להציל את חייו של המאושפז או המנותח הבא, אם בית המשפט יכפה על המחלקה עשיית צעדי סניטציה מתאימים.

זה המקום לציין, כי מאד לא רצוי ומאד לא מומלץ לתקוף צוותים רפואיים, ובוודאי שלא לנקוט כלפיהם באלימות כאשר קיימת אי שביעות רצון לטיפול הניתן או כאשר יש מקום להעיר לצוות הרפואי והסיעודי כדוגמת הצורך לחטא את הידיים כאשר הם עוברים בין מטופל למטופל. הדבר הנכון לעשות, הוא להעיר למנהל, לרופאים המטפלים וכן לצוות הסיעוד כאשר אתם נתקלים בבעיה שצריכה ליבון וטיפול מידי כל שכן, כאשר אנחנו מדברים על מטופלים לאחר ניתוחים ו/או מטופלים עם תנגודת גופנית ירודה. ככול שהבעיה לא תבוא על פתרונה או שנגרם נזק לבן משפחה כתוצאה מטיפול רפואי לקוי אשר הביא להידבקות בזיהום, אמליץ להתייעץ עם עורך דין המומחה לתחום נזקי גוף  .

לגופו של עניין, ברור שאם חס וחלילה, אדם קרוב – נפטר והמומחה הרפואי שלנו יצליח להראות שהמוות נבע  מזיהום בבית החולים, אתם תוכרו כמשפחה או כקבוצה שנפגעה בגלל רשלנות רפואית. חשוב להדגיש בנוסף, כי גם נכות שנותרה בגין טיפול רפואי לקוי אשר גרם לזיהום ושניתן היה למנוע  מקנה למטופל זכות תביעה ככול שיוכח הקשר הסיבתי בין הנכות לרשלנות הצוות הרפואי. לסיכום אציין, כי בעיית הזיהום כיום בבתי חולים, היא כל כך חמורה, ויכולה להוביל לעיתים לתוצאה טראגית יותר מהמחלה עצמה שבגינה אושפז או נותח הפציינט בבית החולים, טוב תעשו אם כאזרחים טובים – תדווחו על בעיות זיהום שגיליתם, וככול שנותר נזק עקב זאת המדובר בתביעת רשלנות מוצדקת וראויה.

ייצוג משפטי מקצועי במקרים של רשלנות רפואית

 

עורך דין רשלנות רפואית דורית קורץ בעלת רקע נרחב בתחום הרפואי, תקשיב לפנייתכם בקשב רב, תנחה אתכם כיצד יש לפעול, ותגבש את הנתונים אל מול מומחה רפואי אשר יקבע האם אכן המדובר בתנאים סניטריים לקויים שהובילו ליצירת הזיהום, ואם כן – ניתן יהיה לפעול בנקיטת הליכים משפטיים הנוגעים לסוגיית רשלנות רפואית כלפי המוסד המטפל.
נפגעי רשלנות רפואית בבית החולים? חושדים בבית החולים כמזוהם? פנו לעו"ד דורית קורץ כאן!