בלוג

רשלנות רפואית – מהי?

 

מי אמון על הגדרה זו בממסדי השלטון והאכיפה בישראל? האם כל חבלה שנגרמה לפציינט רפואי נחשבת רשלנות רפואית? אם כן, מה צריך לעשות אם לדעתכם נגרם לכם עוול רפואי ואינכם יודעים כיצד הוא מוגדר? מה האינטרס שלכם כפציינטים לטפל במקרי רשלנות רפואית? מה היתרון שלכם כאנשים שמוכרים כנפגעי רשלנות מסוג זה?

רשלנות רפואית היא הגדרה משפטית אשר נבחנת על ידי בית המשפט באופן פרטני: כל מקרה לגופו. מדובר בטעות שגרמה לפציעה, חבלה, מיתה או כל פגיעה פיזית או נפשית (במקרה והרופא הוא פסיכיאטר) שנגרמה ללקוח בניגוד לפרוטוקול. מהו אותו פרוטוקול? מסמך רשמי אשר מוגש על ידי הרופאים טרם הטיפול, באם מדובר בטיפול שיש בו סיכון ממשי לגרימת נזק שאינו בר מניעה במאת האחוזים: זה קורה בעיקר בניתוחים, אבל לא רק בהם. לכן, ניתן לומר כי ישנם מקרים בהם רופאים הסבו פגיעות למטופלים – אשר לא נחשבו רשלנות רפואית.

נפגעתי בטיפול: מה עלי לעשות?

 

במקרה זה – אנחנו לא ממליצים להגדיל ראש, אלא להיפך: גם אם נדמה לך שהפגיעה מוצדקת, ובהתאם לאיזשהו פרוטוקול כמו שהוסבר לעיל, מעצם הפגיעה מומלץ מאד לפנות לעורך דין רשלנות רפואית. ניסיון העבר הוכיח כי היו מקרים שעל אף כי נדמו כחלק מפרוטוקול רפואי מוסדר, הוכרו כמקרי רשלנות רפואית בזכות עבודתו האינטנסיבית והיסודית של עורך הדין, אשר נעזר במומחה רפואי שגילה כי בחינת סנריו הטיפול ברזולוציות מאד גדולות מאפשרת הגעה לחקר האמת: תסריט המוביל למניעת הפגיעה.

כזו היא, למשל, עו"ד דורית קורץ ממשרד D.K אשר יצגה לקוחות רבים שנפגעו בניתוחים וטיפולי שיניים מורכבים, והסבה להם הצלחה בתביעה המשפטית.

 

מהי רשלנות רפואית

מקרי מבחן המעידים על רשלנות רפואית לעומת אלה שאינם

 

תביעת רופא אישי/רופא משפחה בגין התפרצות סוכרת או מחלת לב – הצגת המקרה כפשוטו אינה מחייבת שיש כאן CASE לתביעת הרופא אם, למשל, הוא שלח אתכם לבדיקות דם שלא ביצעתם. לעומת זאת, אם הראיתם אכפתיות לבריאותכם האישית, הגדלתם ראש גם מעבר לבדיקות הרופא (למשל – עסקתם בספורט ובפעילות אירובית), ביקשתם להיבדק, הרופא השיב שזה לא נדרש, ועברתם אירוע של עליית סוכר או חלילה אירוע לב בהמשך חייכם, בהחלט יש מקום לתביעת רשלנות רפואית על כך שהוא חסך מכם בדיקות מעבדה שהיו יכולות לספק אינדיקציה שהייתה מצילה את מצבכם.
תביעת רופא שהיה אחראי על מעקב היריון לאשה הרה – ישנן 4 סוגי תביעות רשלנות רפואית קבילות על ידי מרבית המומחים המשפטיים בתחום: תביעה על אי שליחתכן לבדיקות בסיסיות: דם, שתן, לחץ דם ומשקל. תביעה על אי שליחתכן לבדיקות ממוקדות כמו סקירת מערכות, שקיפות עורפית וחלבון עוברי. תביעה על אי דיווח על בדיקות פרטיות שלא ממומנות על ידי קופ"ח שניתן לבצע (למשל סקירת מערכות מורחבת) ותביעה על אי ביצוע בדיקות בירור: בדיקות שעקב כישלון הבדיקות הממוקדות יש לבצען.

לדוגמה, כישלון בבדיקת שקיפות עורפית חייב להוביל לבדיקת מי שפיר. קיימת גם תביעה חמישית, כמו בכל נושא רפואי אחר, העוסקת באי אבחון נכון של מי מתוצאות הבדיקות הללו.
תביעת רופא השיניים – בדרך כלל, רופא רגיל שאינו עוסק בכירורגיה ניתן לתבוע על 2 נושאים נפוצים למדי בספרות הרפואית הדנטלית: רשלנות רפואית בגין נזקי הרדמה: למשל – עודף-מינון שגרם לשיתוק ממושך בשרירי הפנים. גם מחלוקת בהסדרי התשלום במקרים מסוימים יכולה להתפתח לתביעת רשלנות רפואית. למשל, אם אתם רק חצי-מטופלים כי הטיפול מתבצע בשלבים (למשל במקרים של כתרים ושתלים) והרופא משליך אתכם החוצה כי אין לכם כסף – ניתן לתבוע אותו על רשלנות רפואית.

בית המשפט לא היה סלחני עם רופאים כאלה על סמך פסיקות קודמות. רופא שיניים שהוא גם כירורג, כאמור, יכול להיתבע, בנוסף לאמור לעיל, גם על כל סעיף שבגינו נתבע רופא מנתח אחר.

רשלנות רפואית ואני – כמטופל: מה יוצא לי מההליך?

 

משרד עורכי הדין דורית קורץ ממליץ לכל נפגע רפואי לחתור לתביעת רשלנות רפואית. הצלחה בתביעה יכולה להוביל לפיצויים בגין הפגיעה ופיצויי עוגמת נפש גם מהמוסד המטפל וגם מהרופא/איש הצוות הרפואי עצמו שגרם לחבלה. בנוסף, ייתכן כי המוסד לביטוח לאומי יכיר בך כנפגע זמני או קבוע וישלם קצבה חד פעמית או קבועה (כמו במקרה של נכות) בהינתן החלטה מתאימה של וועדה רפואית בעניינך. משרדנו עוסק מזה זמן רב בכל סוגי התיקים העוסקים בנושא רשלנות רפואית, ומנחיל הצלחות למיוצגיו בכל שטחי הרפואה.